Infinitiu

Verbs en catalŕ

Fent clic es mostra la segona conjugació
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
farratjo
farratges
farratja
farratgem
farratgeu
farratgen
Imperfet
farratjava
farratjaves
farratjava
farratjŕvem
farratjŕveu
farratjaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
farratjat
farratjat
farratjat
farratjat
farratjat
farratjat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
farratjat
farratjat
farratjat
farratjat
farratjat
farratjat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
farratgí
farratjares
farratjŕ
farratjŕrem
farratjŕreu
farratjaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
farratjat
farratjat
farratjat
farratjat
farratjat
farratjat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
farratjar
farratjar
farratjar
farratjar
farratjar
farratjar
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
farratjat
farratjat
farratjat
farratjat
farratjat
farratjat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
farratjaré
farratjarŕs
farratjarŕ
farratjarem
farratjareu
farratjaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
farratjat
farratjat
farratjat
farratjat
farratjat
farratjat
Condicional
farratjaria
farratjaries
farratjaria
farratjaríem
farratjaríeu
farratjarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
farratjat
farratjat
farratjat
farratjat
farratjat
farratjat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
farratgi
farratgis
farratgi
farratgem
farratgeu
farratgin
Imperfet
farratgés
farratgessis
farratgés
farratgéssim
farratgéssiu
farratgessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
farratjat
farratjat
farratjat
farratjat
farratjat
farratjat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
farratjat
farratjat
farratjat
farratjat
farratjat
farratjat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
farratja

farratgi
farratgem
farratgeu
farratgin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
farratjant
Participi
farratjat
farratjada
farratjats
farratjades