Infinitiu

Verbs en catalŕ

Fent clic es mostra la segona conjugació
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
faraditzo
faraditzes
faraditza
faraditzem
faraditzeu
faraditzen
Imperfet
faraditzava
faraditzaves
faraditzava
faraditzŕvem
faraditzŕveu
faraditzaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
faraditzat
faraditzat
faraditzat
faraditzat
faraditzat
faraditzat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
faraditzat
faraditzat
faraditzat
faraditzat
faraditzat
faraditzat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
faraditzí
faraditzares
faraditzŕ
faraditzŕrem
faraditzŕreu
faraditzaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
faraditzat
faraditzat
faraditzat
faraditzat
faraditzat
faraditzat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
faraditzar
faraditzar
faraditzar
faraditzar
faraditzar
faraditzar
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
faraditzat
faraditzat
faraditzat
faraditzat
faraditzat
faraditzat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
faraditzaré
faraditzarŕs
faraditzarŕ
faraditzarem
faraditzareu
faraditzaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
faraditzat
faraditzat
faraditzat
faraditzat
faraditzat
faraditzat
Condicional
faraditzaria
faraditzaries
faraditzaria
faraditzaríem
faraditzaríeu
faraditzarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
faraditzat
faraditzat
faraditzat
faraditzat
faraditzat
faraditzat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
faraditzi
faraditzis
faraditzi
faraditzem
faraditzeu
faraditzin
Imperfet
faraditzés
faraditzessis
faraditzés
faraditzéssim
faraditzéssiu
faraditzessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
faraditzat
faraditzat
faraditzat
faraditzat
faraditzat
faraditzat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
faraditzat
faraditzat
faraditzat
faraditzat
faraditzat
faraditzat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
faraditza

faraditzi
faraditzem
faraditzeu
faraditzin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
faraditzant
Participi
faraditzat
faraditzada
faraditzats
faraditzades