Infinitiu

Verbs en catalŕ

Fent clic es mostra la segona conjugació
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
familiaritzo
familiaritzes
familiaritza
familiaritzem
familiaritzeu
familiaritzen
Imperfet
familiaritzava
familiaritzaves
familiaritzava
familiaritzŕvem
familiaritzŕveu
familiaritzaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
familiaritzat
familiaritzat
familiaritzat
familiaritzat
familiaritzat
familiaritzat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
familiaritzat
familiaritzat
familiaritzat
familiaritzat
familiaritzat
familiaritzat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
familiaritzí
familiaritzares
familiaritzŕ
familiaritzŕrem
familiaritzŕreu
familiaritzaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
familiaritzat
familiaritzat
familiaritzat
familiaritzat
familiaritzat
familiaritzat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
familiaritzar
familiaritzar
familiaritzar
familiaritzar
familiaritzar
familiaritzar
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
familiaritzat
familiaritzat
familiaritzat
familiaritzat
familiaritzat
familiaritzat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
familiaritzaré
familiaritzarŕs
familiaritzarŕ
familiaritzarem
familiaritzareu
familiaritzaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
familiaritzat
familiaritzat
familiaritzat
familiaritzat
familiaritzat
familiaritzat
Condicional
familiaritzaria
familiaritzaries
familiaritzaria
familiaritzaríem
familiaritzaríeu
familiaritzarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
familiaritzat
familiaritzat
familiaritzat
familiaritzat
familiaritzat
familiaritzat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
familiaritzi
familiaritzis
familiaritzi
familiaritzem
familiaritzeu
familiaritzin
Imperfet
familiaritzés
familiaritzessis
familiaritzés
familiaritzéssim
familiaritzéssiu
familiaritzessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
familiaritzat
familiaritzat
familiaritzat
familiaritzat
familiaritzat
familiaritzat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
familiaritzat
familiaritzat
familiaritzat
familiaritzat
familiaritzat
familiaritzat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
familiaritza

familiaritzi
familiaritzem
familiaritzeu
familiaritzin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
familiaritzant
Participi
familiaritzat
familiaritzada
familiaritzats
familiaritzades