Infinitiu

Verbs en catalÓ

Fent clic es mostra la segona conjugaciˇ
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
falto
faltes
falta
faltem
falteu
falten
Imperfet
faltava
faltaves
faltava
faltÓvem
faltÓveu
faltaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
faltat
faltat
faltat
faltat
faltat
faltat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
faltat
faltat
faltat
faltat
faltat
faltat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
faltÝ
faltares
faltÓ
faltÓrem
faltÓreu
faltaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
faltat
faltat
faltat
faltat
faltat
faltat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
faltar
faltar
faltar
faltar
faltar
faltar
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
faltat
faltat
faltat
faltat
faltat
faltat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
faltarÚ
faltarÓs
faltarÓ
faltarem
faltareu
faltaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
faltat
faltat
faltat
faltat
faltat
faltat
Condicional
faltaria
faltaries
faltaria
faltarÝem
faltarÝeu
faltarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
faltat
faltat
faltat
faltat
faltat
faltat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
falti
faltis
falti
faltem
falteu
faltin
Imperfet
faltÚs
faltessis
faltÚs
faltÚssim
faltÚssiu
faltessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
faltat
faltat
faltat
faltat
faltat
faltat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
faltat
faltat
faltat
faltat
faltat
faltat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
falta

falti
faltem
falteu
faltin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
faltant
Participi
faltat
faltada
faltats
faltades