Infinitiu

Verbs en catalÓ

Fent clic es mostra la segona conjugaciˇ
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
fallo
falles
falla
fallem
falleu
fallen
Imperfet
fallava
fallaves
fallava
fallÓvem
fallÓveu
fallaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
fallat
fallat
fallat
fallat
fallat
fallat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
fallat
fallat
fallat
fallat
fallat
fallat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
fallÝ
fallares
fallÓ
fallÓrem
fallÓreu
fallaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
fallat
fallat
fallat
fallat
fallat
fallat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
fallar
fallar
fallar
fallar
fallar
fallar
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
fallat
fallat
fallat
fallat
fallat
fallat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
fallarÚ
fallarÓs
fallarÓ
fallarem
fallareu
fallaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
fallat
fallat
fallat
fallat
fallat
fallat
Condicional
fallaria
fallaries
fallaria
fallarÝem
fallarÝeu
fallarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
fallat
fallat
fallat
fallat
fallat
fallat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
falli
fallis
falli
fallem
falleu
fallin
Imperfet
fallÚs
fallessis
fallÚs
fallÚssim
fallÚssiu
fallessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
fallat
fallat
fallat
fallat
fallat
fallat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
fallat
fallat
fallat
fallat
fallat
fallat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
falla

falli
fallem
falleu
fallin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
fallant
Participi
fallat
fallada
fallats
fallades