Infinitiu

Verbs en catalÓ

Fent clic es mostra la segona conjugaciˇ
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
explicito
explicites
explicita
explicitem
expliciteu
expliciten
Imperfet
explicitava
explicitaves
explicitava
explicitÓvem
explicitÓveu
explicitaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
explicitat
explicitat
explicitat
explicitat
explicitat
explicitat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
explicitat
explicitat
explicitat
explicitat
explicitat
explicitat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
explicitÝ
explicitares
explicitÓ
explicitÓrem
explicitÓreu
explicitaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
explicitat
explicitat
explicitat
explicitat
explicitat
explicitat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
explicitar
explicitar
explicitar
explicitar
explicitar
explicitar
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
explicitat
explicitat
explicitat
explicitat
explicitat
explicitat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
explicitarÚ
explicitarÓs
explicitarÓ
explicitarem
explicitareu
explicitaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
explicitat
explicitat
explicitat
explicitat
explicitat
explicitat
Condicional
explicitaria
explicitaries
explicitaria
explicitarÝem
explicitarÝeu
explicitarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
explicitat
explicitat
explicitat
explicitat
explicitat
explicitat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
expliciti
explicitis
expliciti
explicitem
expliciteu
explicitin
Imperfet
explicitÚs
explicitessis
explicitÚs
explicitÚssim
explicitÚssiu
explicitessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
explicitat
explicitat
explicitat
explicitat
explicitat
explicitat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
explicitat
explicitat
explicitat
explicitat
explicitat
explicitat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
explicita

expliciti
explicitem
expliciteu
explicitin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
explicitant
Participi
explicitat
explicitada
explicitats
explicitades