Infinitiu

Verbs en catalÓ

Fent clic es mostra la segona conjugaciˇ
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
expilo
expiles
expila
expilem
expileu
expilen
Imperfet
expilava
expilaves
expilava
expilÓvem
expilÓveu
expilaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
expilat
expilat
expilat
expilat
expilat
expilat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
expilat
expilat
expilat
expilat
expilat
expilat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
expilÝ
expilares
expilÓ
expilÓrem
expilÓreu
expilaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
expilat
expilat
expilat
expilat
expilat
expilat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
expilar
expilar
expilar
expilar
expilar
expilar
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
expilat
expilat
expilat
expilat
expilat
expilat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
expilarÚ
expilarÓs
expilarÓ
expilarem
expilareu
expilaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
expilat
expilat
expilat
expilat
expilat
expilat
Condicional
expilaria
expilaries
expilaria
expilarÝem
expilarÝeu
expilarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
expilat
expilat
expilat
expilat
expilat
expilat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
expili
expilis
expili
expilem
expileu
expilin
Imperfet
expilÚs
expilessis
expilÚs
expilÚssim
expilÚssiu
expilessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
expilat
expilat
expilat
expilat
expilat
expilat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
expilat
expilat
expilat
expilat
expilat
expilat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
expila

expili
expilem
expileu
expilin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
expilant
Participi
expilat
expilada
expilats
expilades