Infinitiu

Verbs en catalÓ

Fent clic es mostra la segona conjugaciˇ
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
excloc
exclous
exclou
excloem
excloeu
exclouen
Imperfet
exclo´a
exclo´es
exclo´a
excloÝem
excloÝeu
exclo´en
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
excl˛s
excl˛s
excl˛s
excl˛s
excl˛s
excl˛s
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
excl˛s
excl˛s
excl˛s
excl˛s
excl˛s
excl˛s
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
excloguÝ
exclogueres
excloguÚ
excloguÚrem
excloguÚreu
exclogueren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
excl˛s
excl˛s
excl˛s
excl˛s
excl˛s
excl˛s
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
excloure
excloure
excloure
excloure
excloure
excloure
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
excl˛s
excl˛s
excl˛s
excl˛s
excl˛s
excl˛s
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
exclourÚ
exclourÓs
exclourÓ
exclourem
excloureu
exclouran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
excl˛s
excl˛s
excl˛s
excl˛s
excl˛s
excl˛s
Condicional
exclouria
exclouries
exclouria
exclourÝem
exclourÝeu
exclourien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
excl˛s
excl˛s
excl˛s
excl˛s
excl˛s
excl˛s

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
exclogui
excloguis
exclogui
excloguem
exclogueu
excloguin
Imperfet
excloguÚs
excloguessis
excloguÚs
excloguÚssim
excloguÚssiu
excloguessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
excl˛s
excl˛s
excl˛s
excl˛s
excl˛s
excl˛s
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
excl˛s
excl˛s
excl˛s
excl˛s
excl˛s
excl˛s

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
exclou

exclogui
excloguem
excloeu
excloguin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
excloent
Participi
excl˛s
exclosa
exclosos
excloses