Infinitiu

Verbs en catalÓ

Fent clic es mostra la segona conjugaciˇ
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
etilo
etiles
etila
etilem
etileu
etilen
Imperfet
etilava
etilaves
etilava
etilÓvem
etilÓveu
etilaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
etilat
etilat
etilat
etilat
etilat
etilat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
etilat
etilat
etilat
etilat
etilat
etilat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
etilÝ
etilares
etilÓ
etilÓrem
etilÓreu
etilaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
etilat
etilat
etilat
etilat
etilat
etilat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
etilar
etilar
etilar
etilar
etilar
etilar
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
etilat
etilat
etilat
etilat
etilat
etilat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
etilarÚ
etilarÓs
etilarÓ
etilarem
etilareu
etilaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
etilat
etilat
etilat
etilat
etilat
etilat
Condicional
etilaria
etilaries
etilaria
etilarÝem
etilarÝeu
etilarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
etilat
etilat
etilat
etilat
etilat
etilat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
etili
etilis
etili
etilem
etileu
etilin
Imperfet
etilÚs
etilessis
etilÚs
etilÚssim
etilÚssiu
etilessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
etilat
etilat
etilat
etilat
etilat
etilat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
etilat
etilat
etilat
etilat
etilat
etilat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
etila

etili
etilem
etileu
etilin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
etilant
Participi
etilat
etilada
etilats
etilades