Infinitiu

Verbs en catalŕ

Fent clic es mostra la segona conjugació
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
eternitzo
eternitzes
eternitza
eternitzem
eternitzeu
eternitzen
Imperfet
eternitzava
eternitzaves
eternitzava
eternitzŕvem
eternitzŕveu
eternitzaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
eternitzat
eternitzat
eternitzat
eternitzat
eternitzat
eternitzat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
eternitzat
eternitzat
eternitzat
eternitzat
eternitzat
eternitzat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
eternitzí
eternitzares
eternitzŕ
eternitzŕrem
eternitzŕreu
eternitzaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
eternitzat
eternitzat
eternitzat
eternitzat
eternitzat
eternitzat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
eternitzar
eternitzar
eternitzar
eternitzar
eternitzar
eternitzar
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
eternitzat
eternitzat
eternitzat
eternitzat
eternitzat
eternitzat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
eternitzaré
eternitzarŕs
eternitzarŕ
eternitzarem
eternitzareu
eternitzaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
eternitzat
eternitzat
eternitzat
eternitzat
eternitzat
eternitzat
Condicional
eternitzaria
eternitzaries
eternitzaria
eternitzaríem
eternitzaríeu
eternitzarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
eternitzat
eternitzat
eternitzat
eternitzat
eternitzat
eternitzat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
eternitzi
eternitzis
eternitzi
eternitzem
eternitzeu
eternitzin
Imperfet
eternitzés
eternitzessis
eternitzés
eternitzéssim
eternitzéssiu
eternitzessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
eternitzat
eternitzat
eternitzat
eternitzat
eternitzat
eternitzat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
eternitzat
eternitzat
eternitzat
eternitzat
eternitzat
eternitzat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
eternitza

eternitzi
eternitzem
eternitzeu
eternitzin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
eternitzant
Participi
eternitzat
eternitzada
eternitzats
eternitzades