Infinitiu

Verbs en catalŕ

Fent clic es mostra la segona conjugació
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
eteritzo
eteritzes
eteritza
eteritzem
eteritzeu
eteritzen
Imperfet
eteritzava
eteritzaves
eteritzava
eteritzŕvem
eteritzŕveu
eteritzaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
eteritzat
eteritzat
eteritzat
eteritzat
eteritzat
eteritzat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
eteritzat
eteritzat
eteritzat
eteritzat
eteritzat
eteritzat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
eteritzí
eteritzares
eteritzŕ
eteritzŕrem
eteritzŕreu
eteritzaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
eteritzat
eteritzat
eteritzat
eteritzat
eteritzat
eteritzat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
eteritzar
eteritzar
eteritzar
eteritzar
eteritzar
eteritzar
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
eteritzat
eteritzat
eteritzat
eteritzat
eteritzat
eteritzat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
eteritzaré
eteritzarŕs
eteritzarŕ
eteritzarem
eteritzareu
eteritzaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
eteritzat
eteritzat
eteritzat
eteritzat
eteritzat
eteritzat
Condicional
eteritzaria
eteritzaries
eteritzaria
eteritzaríem
eteritzaríeu
eteritzarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
eteritzat
eteritzat
eteritzat
eteritzat
eteritzat
eteritzat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
eteritzi
eteritzis
eteritzi
eteritzem
eteritzeu
eteritzin
Imperfet
eteritzés
eteritzessis
eteritzés
eteritzéssim
eteritzéssiu
eteritzessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
eteritzat
eteritzat
eteritzat
eteritzat
eteritzat
eteritzat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
eteritzat
eteritzat
eteritzat
eteritzat
eteritzat
eteritzat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
eteritza

eteritzi
eteritzem
eteritzeu
eteritzin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
eteritzant
Participi
eteritzat
eteritzada
eteritzats
eteritzades