Infinitiu

Verbs en catalÓ

Fent clic es mostra la segona conjugaciˇ
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
esvaro
esvares
esvara
esvarem
esvareu
esvaren
Imperfet
esvarava
esvaraves
esvarava
esvarÓvem
esvarÓveu
esvaraven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
esvarat
esvarat
esvarat
esvarat
esvarat
esvarat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
esvarat
esvarat
esvarat
esvarat
esvarat
esvarat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
esvarÝ
esvarares
esvarÓ
esvarÓrem
esvarÓreu
esvararen
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
esvarat
esvarat
esvarat
esvarat
esvarat
esvarat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
esvarar
esvarar
esvarar
esvarar
esvarar
esvarar
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
esvarat
esvarat
esvarat
esvarat
esvarat
esvarat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
esvararÚ
esvararÓs
esvararÓ
esvararem
esvarareu
esvararan
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
esvarat
esvarat
esvarat
esvarat
esvarat
esvarat
Condicional
esvararia
esvararies
esvararia
esvararÝem
esvararÝeu
esvararien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
esvarat
esvarat
esvarat
esvarat
esvarat
esvarat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
esvari
esvaris
esvari
esvarem
esvareu
esvarin
Imperfet
esvarÚs
esvaressis
esvarÚs
esvarÚssim
esvarÚssiu
esvaressin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
esvarat
esvarat
esvarat
esvarat
esvarat
esvarat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
esvarat
esvarat
esvarat
esvarat
esvarat
esvarat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
esvara

esvari
esvarem
esvareu
esvarin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
esvarant
Participi
esvarat
esvarada
esvarats
esvarades