Infinitiu

Verbs en catalŕ

Fent clic es mostra la segona conjugació
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
esvaneixo
esvaneixes
esvaneix
esvanim
esvaniu
esvaneixen
Imperfet
esvania
esvanies
esvania
esvaníem
esvaníeu
esvanien
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
esvanit
esvanit
esvanit
esvanit
esvanit
esvanit
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
esvanit
esvanit
esvanit
esvanit
esvanit
esvanit
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
esvaní
esvanires
esvaní
esvanírem
esvaníreu
esvaniren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
esvanit
esvanit
esvanit
esvanit
esvanit
esvanit
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
esvanir
esvanir
esvanir
esvanir
esvanir
esvanir
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
esvanit
esvanit
esvanit
esvanit
esvanit
esvanit
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
esvaniré
esvanirŕs
esvanirŕ
esvanirem
esvanireu
esvaniran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
esvanit
esvanit
esvanit
esvanit
esvanit
esvanit
Condicional
esvaniria
esvaniries
esvaniria
esvaniríem
esvaniríeu
esvanirien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
esvanit
esvanit
esvanit
esvanit
esvanit
esvanit

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
esvaneixi
esvaneixis
esvaneixi
esvanim
esvaniu
esvaneixin
Imperfet
esvanís
esvanissis
esvanís
esvaníssim
esvaníssiu
esvanissin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
esvanit
esvanit
esvanit
esvanit
esvanit
esvanit
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
esvanit
esvanit
esvanit
esvanit
esvanit
esvanit

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
esvaneix

esvaneixi
esvanim
esvaniu
esvaneixin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
esvanint
Participi
esvanit
esvanida
esvanits
esvanides