Infinitiu

Verbs en catalÓ

Fent clic es mostra la segona conjugaciˇ
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
esvaeixo
esvaeixes
esvaeix
esva´m
esva´u
esvaeixen
Imperfet
esva´a
esva´es
esva´a
esvaÝem
esvaÝeu
esva´en
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
esva´t
esva´t
esva´t
esva´t
esva´t
esva´t
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
esva´t
esva´t
esva´t
esva´t
esva´t
esva´t
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
esvaÝ
esva´res
esvaÝ
esvaÝrem
esvaÝreu
esva´ren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
esva´t
esva´t
esva´t
esva´t
esva´t
esva´t
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
esvair
esvair
esvair
esvair
esvair
esvair
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
esva´t
esva´t
esva´t
esva´t
esva´t
esva´t
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
esvairÚ
esvairÓs
esvairÓ
esvairem
esvaireu
esvairan
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
esva´t
esva´t
esva´t
esva´t
esva´t
esva´t
Condicional
esvairia
esvairies
esvairia
esvairÝem
esvairÝeu
esvairien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
esva´t
esva´t
esva´t
esva´t
esva´t
esva´t

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
esvaeixi
esvaeixis
esvaeixi
esva´m
esva´u
esvaeixin
Imperfet
esvaÝs
esva´ssis
esvaÝs
esvaÝssim
esvaÝssiu
esva´ssin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
esva´t
esva´t
esva´t
esva´t
esva´t
esva´t
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
esva´t
esva´t
esva´t
esva´t
esva´t
esva´t

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
esvaeix

esvaeixi
esva´m
esva´u
esvaeixin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
esvaint
Participi
esva´t
esva´da
esva´ts
esva´des