Infinitiu

Verbs en catalÓ

Fent clic es mostra la segona conjugaciˇ
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
estudio
estudies
estudia
estudiem
estudieu
estudien
Imperfet
estudiava
estudiaves
estudiava
estudiÓvem
estudiÓveu
estudiaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
estudiat
estudiat
estudiat
estudiat
estudiat
estudiat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
estudiat
estudiat
estudiat
estudiat
estudiat
estudiat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
estudiÝ
estudiares
estudiÓ
estudiÓrem
estudiÓreu
estudiaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
estudiat
estudiat
estudiat
estudiat
estudiat
estudiat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
estudiar
estudiar
estudiar
estudiar
estudiar
estudiar
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
estudiat
estudiat
estudiat
estudiat
estudiat
estudiat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
estudiarÚ
estudiarÓs
estudiarÓ
estudiarem
estudiareu
estudiaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
estudiat
estudiat
estudiat
estudiat
estudiat
estudiat
Condicional
estudiaria
estudiaries
estudiaria
estudiarÝem
estudiarÝeu
estudiarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
estudiat
estudiat
estudiat
estudiat
estudiat
estudiat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
estudi´
estudi´s
estudi´
estudiem
estudieu
estudi´n
Imperfet
estudiÚs
estudiessis
estudiÚs
estudiÚssim
estudiÚssiu
estudiessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
estudiat
estudiat
estudiat
estudiat
estudiat
estudiat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
estudiat
estudiat
estudiat
estudiat
estudiat
estudiat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
estudia

estudi´
estudiem
estudieu
estudi´n
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
estudiant
Participi
estudiat
estudiada
estudiats
estudiades