Infinitiu

Verbs en catalÓ

Fent clic es mostra la segona conjugaciˇ
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
estrallo
estralles
estralla
estrallem
estralleu
estrallen
Imperfet
estrallava
estrallaves
estrallava
estrallÓvem
estrallÓveu
estrallaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
estrallat
estrallat
estrallat
estrallat
estrallat
estrallat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
estrallat
estrallat
estrallat
estrallat
estrallat
estrallat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
estrallÝ
estrallares
estrallÓ
estrallÓrem
estrallÓreu
estrallaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
estrallat
estrallat
estrallat
estrallat
estrallat
estrallat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
estrallar
estrallar
estrallar
estrallar
estrallar
estrallar
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
estrallat
estrallat
estrallat
estrallat
estrallat
estrallat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
estrallarÚ
estrallarÓs
estrallarÓ
estrallarem
estrallareu
estrallaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
estrallat
estrallat
estrallat
estrallat
estrallat
estrallat
Condicional
estrallaria
estrallaries
estrallaria
estrallarÝem
estrallarÝeu
estrallarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
estrallat
estrallat
estrallat
estrallat
estrallat
estrallat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
estralli
estrallis
estralli
estrallem
estralleu
estrallin
Imperfet
estrallÚs
estrallessis
estrallÚs
estrallÚssim
estrallÚssiu
estrallessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
estrallat
estrallat
estrallat
estrallat
estrallat
estrallat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
estrallat
estrallat
estrallat
estrallat
estrallat
estrallat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
estralla

estralli
estrallem
estralleu
estrallin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
estrallant
Participi
estrallat
estrallada
estrallats
estrallades