Infinitiu

Verbs en catalŕ

Fent clic es mostra la segona conjugació
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
estatjo
estatges
estatja
estatgem
estatgeu
estatgen
Imperfet
estatjava
estatjaves
estatjava
estatjŕvem
estatjŕveu
estatjaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
estatjat
estatjat
estatjat
estatjat
estatjat
estatjat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
estatjat
estatjat
estatjat
estatjat
estatjat
estatjat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
estatgí
estatjares
estatjŕ
estatjŕrem
estatjŕreu
estatjaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
estatjat
estatjat
estatjat
estatjat
estatjat
estatjat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
estatjar
estatjar
estatjar
estatjar
estatjar
estatjar
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
estatjat
estatjat
estatjat
estatjat
estatjat
estatjat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
estatjaré
estatjarŕs
estatjarŕ
estatjarem
estatjareu
estatjaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
estatjat
estatjat
estatjat
estatjat
estatjat
estatjat
Condicional
estatjaria
estatjaries
estatjaria
estatjaríem
estatjaríeu
estatjarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
estatjat
estatjat
estatjat
estatjat
estatjat
estatjat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
estatgi
estatgis
estatgi
estatgem
estatgeu
estatgin
Imperfet
estatgés
estatgessis
estatgés
estatgéssim
estatgéssiu
estatgessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
estatjat
estatjat
estatjat
estatjat
estatjat
estatjat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
estatjat
estatjat
estatjat
estatjat
estatjat
estatjat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
estatja

estatgi
estatgem
estatgeu
estatgin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
estatjant
Participi
estatjat
estatjada
estatjats
estatjades