Infinitiu

Verbs en catalÓ

Fent clic es mostra la segona conjugaciˇ
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
estaio
estaies
estaia
estaiem
estaieu
estaien
Imperfet
estaiava
estaiaves
estaiava
estaiÓvem
estaiÓveu
estaiaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
estaiat
estaiat
estaiat
estaiat
estaiat
estaiat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
estaiat
estaiat
estaiat
estaiat
estaiat
estaiat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
estaÝ
estaiares
estaiÓ
estaiÓrem
estaiÓreu
estaiaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
estaiat
estaiat
estaiat
estaiat
estaiat
estaiat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
estaiar
estaiar
estaiar
estaiar
estaiar
estaiar
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
estaiat
estaiat
estaiat
estaiat
estaiat
estaiat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
estaiarÚ
estaiarÓs
estaiarÓ
estaiarem
estaiareu
estaiaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
estaiat
estaiat
estaiat
estaiat
estaiat
estaiat
Condicional
estaiaria
estaiaries
estaiaria
estaiarÝem
estaiarÝeu
estaiarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
estaiat
estaiat
estaiat
estaiat
estaiat
estaiat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
esta´
esta´s
esta´
estaiem
estaieu
esta´n
Imperfet
estaiÚs
estaiessis
estaiÚs
estaiÚssim
estaiÚssiu
estaiessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
estaiat
estaiat
estaiat
estaiat
estaiat
estaiat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
estaiat
estaiat
estaiat
estaiat
estaiat
estaiat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
estaia

esta´
estaiem
estaieu
esta´n
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
estaiant
Participi
estaiat
estaiada
estaiats
estaiades