Infinitiu

Verbs en catalÓ

Fent clic es mostra la segona conjugaciˇ
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
estabulo
estabules
estabula
estabulem
estabuleu
estabulen
Imperfet
estabulava
estabulaves
estabulava
estabulÓvem
estabulÓveu
estabulaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
estabulat
estabulat
estabulat
estabulat
estabulat
estabulat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
estabulat
estabulat
estabulat
estabulat
estabulat
estabulat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
estabulÝ
estabulares
estabulÓ
estabulÓrem
estabulÓreu
estabularen
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
estabulat
estabulat
estabulat
estabulat
estabulat
estabulat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
estabular
estabular
estabular
estabular
estabular
estabular
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
estabulat
estabulat
estabulat
estabulat
estabulat
estabulat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
estabularÚ
estabularÓs
estabularÓ
estabularem
estabulareu
estabularan
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
estabulat
estabulat
estabulat
estabulat
estabulat
estabulat
Condicional
estabularia
estabularies
estabularia
estabularÝem
estabularÝeu
estabularien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
estabulat
estabulat
estabulat
estabulat
estabulat
estabulat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
estabuli
estabulis
estabuli
estabulem
estabuleu
estabulin
Imperfet
estabulÚs
estabulessis
estabulÚs
estabulÚssim
estabulÚssiu
estabulessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
estabulat
estabulat
estabulat
estabulat
estabulat
estabulat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
estabulat
estabulat
estabulat
estabulat
estabulat
estabulat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
estabula

estabuli
estabulem
estabuleu
estabulin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
estabulant
Participi
estabulat
estabulada
estabulats
estabulades