Infinitiu

Verbs en catalÓ

Fent clic es mostra la segona conjugaciˇ
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
establo
estables
establa
establem
estableu
establen
Imperfet
establava
establaves
establava
establÓvem
establÓveu
establaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
establat
establat
establat
establat
establat
establat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
establat
establat
establat
establat
establat
establat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
establÝ
establares
establÓ
establÓrem
establÓreu
establaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
establat
establat
establat
establat
establat
establat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
establar
establar
establar
establar
establar
establar
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
establat
establat
establat
establat
establat
establat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
establarÚ
establarÓs
establarÓ
establarem
establareu
establaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
establat
establat
establat
establat
establat
establat
Condicional
establaria
establaries
establaria
establarÝem
establarÝeu
establarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
establat
establat
establat
establat
establat
establat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
establi
establis
establi
establem
estableu
establin
Imperfet
establÚs
establessis
establÚs
establÚssim
establÚssiu
establessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
establat
establat
establat
establat
establat
establat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
establat
establat
establat
establat
establat
establat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
establa

establi
establem
estableu
establin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
establant
Participi
establat
establada
establats
establades