Infinitiu

Verbs en catalŕ

Fent clic es mostra la segona conjugació
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
espinyo
espinyes
espinya
espinyem
espinyeu
espinyen
Imperfet
espinyava
espinyaves
espinyava
espinyŕvem
espinyŕveu
espinyaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
espinyat
espinyat
espinyat
espinyat
espinyat
espinyat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
espinyat
espinyat
espinyat
espinyat
espinyat
espinyat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
espinyí
espinyares
espinyŕ
espinyŕrem
espinyŕreu
espinyaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
espinyat
espinyat
espinyat
espinyat
espinyat
espinyat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
espinyar
espinyar
espinyar
espinyar
espinyar
espinyar
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
espinyat
espinyat
espinyat
espinyat
espinyat
espinyat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
espinyaré
espinyarŕs
espinyarŕ
espinyarem
espinyareu
espinyaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
espinyat
espinyat
espinyat
espinyat
espinyat
espinyat
Condicional
espinyaria
espinyaries
espinyaria
espinyaríem
espinyaríeu
espinyarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
espinyat
espinyat
espinyat
espinyat
espinyat
espinyat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
espinyi
espinyis
espinyi
espinyem
espinyeu
espinyin
Imperfet
espinyés
espinyessis
espinyés
espinyéssim
espinyéssiu
espinyessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
espinyat
espinyat
espinyat
espinyat
espinyat
espinyat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
espinyat
espinyat
espinyat
espinyat
espinyat
espinyat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
espinya

espinyi
espinyem
espinyeu
espinyin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
espinyant
Participi
espinyat
espinyada
espinyats
espinyades