Infinitiu

Verbs en catalÓ

Fent clic es mostra la segona conjugaciˇ
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
espinšo
espinces
espinša
espincem
espinceu
espincen
Imperfet
espinšava
espinšaves
espinšava
espinšÓvem
espinšÓveu
espinšaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
espinšat
espinšat
espinšat
espinšat
espinšat
espinšat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
espinšat
espinšat
espinšat
espinšat
espinšat
espinšat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
espincÝ
espinšares
espinšÓ
espinšÓrem
espinšÓreu
espinšaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
espinšat
espinšat
espinšat
espinšat
espinšat
espinšat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
espinšar
espinšar
espinšar
espinšar
espinšar
espinšar
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
espinšat
espinšat
espinšat
espinšat
espinšat
espinšat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
espinšarÚ
espinšarÓs
espinšarÓ
espinšarem
espinšareu
espinšaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
espinšat
espinšat
espinšat
espinšat
espinšat
espinšat
Condicional
espinšaria
espinšaries
espinšaria
espinšarÝem
espinšarÝeu
espinšarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
espinšat
espinšat
espinšat
espinšat
espinšat
espinšat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
espinci
espincis
espinci
espincem
espinceu
espincin
Imperfet
espincÚs
espincessis
espincÚs
espincÚssim
espincÚssiu
espincessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
espinšat
espinšat
espinšat
espinšat
espinšat
espinšat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
espinšat
espinšat
espinšat
espinšat
espinšat
espinšat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
espinša

espinci
espincem
espinceu
espincin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
espinšant
Participi
espinšat
espinšada
espinšats
espinšades