Infinitiu

Verbs en catalÓ

Fent clic es mostra la segona conjugaciˇ
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
espavilo
espaviles
espavila
espavilem
espavileu
espavilen
Imperfet
espavilava
espavilaves
espavilava
espavilÓvem
espavilÓveu
espavilaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
espavilat
espavilat
espavilat
espavilat
espavilat
espavilat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
espavilat
espavilat
espavilat
espavilat
espavilat
espavilat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
espavilÝ
espavilares
espavilÓ
espavilÓrem
espavilÓreu
espavilaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
espavilat
espavilat
espavilat
espavilat
espavilat
espavilat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
espavilar
espavilar
espavilar
espavilar
espavilar
espavilar
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
espavilat
espavilat
espavilat
espavilat
espavilat
espavilat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
espavilarÚ
espavilarÓs
espavilarÓ
espavilarem
espavilareu
espavilaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
espavilat
espavilat
espavilat
espavilat
espavilat
espavilat
Condicional
espavilaria
espavilaries
espavilaria
espavilarÝem
espavilarÝeu
espavilarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
espavilat
espavilat
espavilat
espavilat
espavilat
espavilat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
espavili
espavilis
espavili
espavilem
espavileu
espavilin
Imperfet
espavilÚs
espavilessis
espavilÚs
espavilÚssim
espavilÚssiu
espavilessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
espavilat
espavilat
espavilat
espavilat
espavilat
espavilat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
espavilat
espavilat
espavilat
espavilat
espavilat
espavilat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
espavila

espavili
espavilem
espavileu
espavilin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
espavilant
Participi
espavilat
espavilada
espavilats
espavilades