Infinitiu

Verbs en catalÓ

Fent clic es mostra la segona conjugaciˇ
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
espaeixo
espaeixes
espaeix
espa´m
espa´u
espaeixen
Imperfet
espa´a
espa´es
espa´a
espaÝem
espaÝeu
espa´en
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
espa´t
espa´t
espa´t
espa´t
espa´t
espa´t
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
espa´t
espa´t
espa´t
espa´t
espa´t
espa´t
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
espaÝ
espa´res
espaÝ
espaÝrem
espaÝreu
espa´ren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
espa´t
espa´t
espa´t
espa´t
espa´t
espa´t
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
espair
espair
espair
espair
espair
espair
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
espa´t
espa´t
espa´t
espa´t
espa´t
espa´t
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
espairÚ
espairÓs
espairÓ
espairem
espaireu
espairan
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
espa´t
espa´t
espa´t
espa´t
espa´t
espa´t
Condicional
espairia
espairies
espairia
espairÝem
espairÝeu
espairien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
espa´t
espa´t
espa´t
espa´t
espa´t
espa´t

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
espaeixi
espaeixis
espaeixi
espa´m
espa´u
espaeixin
Imperfet
espaÝs
espa´ssis
espaÝs
espaÝssim
espaÝssiu
espa´ssin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
espa´t
espa´t
espa´t
espa´t
espa´t
espa´t
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
espa´t
espa´t
espa´t
espa´t
espa´t
espa´t

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
espaeix

espaeixi
espa´m
espa´u
espaeixin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
espaint
Participi
espa´t
espa´da
espa´ts
espa´des