Infinitiu

Verbs en catalÓ

Fent clic es mostra la segona conjugaciˇ
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
esmorteeixo
esmorteeixes
esmorteeix
esmorte´m
esmorte´u
esmorteeixen
Imperfet
esmorte´a
esmorte´es
esmorte´a
esmorteÝem
esmorteÝeu
esmorte´en
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
esmorte´t
esmorte´t
esmorte´t
esmorte´t
esmorte´t
esmorte´t
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
esmorte´t
esmorte´t
esmorte´t
esmorte´t
esmorte´t
esmorte´t
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
esmorteÝ
esmorte´res
esmorteÝ
esmorteÝrem
esmorteÝreu
esmorte´ren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
esmorte´t
esmorte´t
esmorte´t
esmorte´t
esmorte´t
esmorte´t
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
esmorteir
esmorteir
esmorteir
esmorteir
esmorteir
esmorteir
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
esmorte´t
esmorte´t
esmorte´t
esmorte´t
esmorte´t
esmorte´t
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
esmorteirÚ
esmorteirÓs
esmorteirÓ
esmorteirem
esmorteireu
esmorteiran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
esmorte´t
esmorte´t
esmorte´t
esmorte´t
esmorte´t
esmorte´t
Condicional
esmorteiria
esmorteiries
esmorteiria
esmorteirÝem
esmorteirÝeu
esmorteirien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
esmorte´t
esmorte´t
esmorte´t
esmorte´t
esmorte´t
esmorte´t

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
esmorteeixi
esmorteeixis
esmorteeixi
esmorte´m
esmorte´u
esmorteeixin
Imperfet
esmorteÝs
esmorte´ssis
esmorteÝs
esmorteÝssim
esmorteÝssiu
esmorte´ssin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
esmorte´t
esmorte´t
esmorte´t
esmorte´t
esmorte´t
esmorte´t
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
esmorte´t
esmorte´t
esmorte´t
esmorte´t
esmorte´t
esmorte´t

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
esmorteeix

esmorteeixi
esmorte´m
esmorte´u
esmorteeixin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
esmorteint
Participi
esmorte´t
esmorte´da
esmorte´ts
esmorte´des