Infinitiu

Verbs en catalÓ

Fent clic es mostra la segona conjugaciˇ
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
esmollo
esmolles
esmolla
esmollem
esmolleu
esmollen
Imperfet
esmollava
esmollaves
esmollava
esmollÓvem
esmollÓveu
esmollaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
esmollat
esmollat
esmollat
esmollat
esmollat
esmollat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
esmollat
esmollat
esmollat
esmollat
esmollat
esmollat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
esmollÝ
esmollares
esmollÓ
esmollÓrem
esmollÓreu
esmollaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
esmollat
esmollat
esmollat
esmollat
esmollat
esmollat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
esmollar
esmollar
esmollar
esmollar
esmollar
esmollar
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
esmollat
esmollat
esmollat
esmollat
esmollat
esmollat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
esmollarÚ
esmollarÓs
esmollarÓ
esmollarem
esmollareu
esmollaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
esmollat
esmollat
esmollat
esmollat
esmollat
esmollat
Condicional
esmollaria
esmollaries
esmollaria
esmollarÝem
esmollarÝeu
esmollarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
esmollat
esmollat
esmollat
esmollat
esmollat
esmollat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
esmolli
esmollis
esmolli
esmollem
esmolleu
esmollin
Imperfet
esmollÚs
esmollessis
esmollÚs
esmollÚssim
esmollÚssiu
esmollessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
esmollat
esmollat
esmollat
esmollat
esmollat
esmollat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
esmollat
esmollat
esmollat
esmollat
esmollat
esmollat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
esmolla

esmolli
esmollem
esmolleu
esmollin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
esmollant
Participi
esmollat
esmollada
esmollats
esmollades