Infinitiu

Verbs en catalÓ

Fent clic es mostra la segona conjugaciˇ
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
esmicolo
esmicoles
esmicola
esmicolem
esmicoleu
esmicolen
Imperfet
esmicolava
esmicolaves
esmicolava
esmicolÓvem
esmicolÓveu
esmicolaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
esmicolat
esmicolat
esmicolat
esmicolat
esmicolat
esmicolat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
esmicolat
esmicolat
esmicolat
esmicolat
esmicolat
esmicolat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
esmicolÝ
esmicolares
esmicolÓ
esmicolÓrem
esmicolÓreu
esmicolaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
esmicolat
esmicolat
esmicolat
esmicolat
esmicolat
esmicolat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
esmicolar
esmicolar
esmicolar
esmicolar
esmicolar
esmicolar
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
esmicolat
esmicolat
esmicolat
esmicolat
esmicolat
esmicolat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
esmicolarÚ
esmicolarÓs
esmicolarÓ
esmicolarem
esmicolareu
esmicolaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
esmicolat
esmicolat
esmicolat
esmicolat
esmicolat
esmicolat
Condicional
esmicolaria
esmicolaries
esmicolaria
esmicolarÝem
esmicolarÝeu
esmicolarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
esmicolat
esmicolat
esmicolat
esmicolat
esmicolat
esmicolat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
esmicoli
esmicolis
esmicoli
esmicolem
esmicoleu
esmicolin
Imperfet
esmicolÚs
esmicolessis
esmicolÚs
esmicolÚssim
esmicolÚssiu
esmicolessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
esmicolat
esmicolat
esmicolat
esmicolat
esmicolat
esmicolat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
esmicolat
esmicolat
esmicolat
esmicolat
esmicolat
esmicolat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
esmicola

esmicoli
esmicolem
esmicoleu
esmicolin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
esmicolant
Participi
esmicolat
esmicolada
esmicolats
esmicolades