Infinitiu

Verbs en catalÓ

Fent clic es mostra la segona conjugaciˇ
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
esmerilo
esmeriles
esmerila
esmerilem
esmerileu
esmerilen
Imperfet
esmerilava
esmerilaves
esmerilava
esmerilÓvem
esmerilÓveu
esmerilaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
esmerilat
esmerilat
esmerilat
esmerilat
esmerilat
esmerilat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
esmerilat
esmerilat
esmerilat
esmerilat
esmerilat
esmerilat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
esmerilÝ
esmerilares
esmerilÓ
esmerilÓrem
esmerilÓreu
esmerilaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
esmerilat
esmerilat
esmerilat
esmerilat
esmerilat
esmerilat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
esmerilar
esmerilar
esmerilar
esmerilar
esmerilar
esmerilar
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
esmerilat
esmerilat
esmerilat
esmerilat
esmerilat
esmerilat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
esmerilarÚ
esmerilarÓs
esmerilarÓ
esmerilarem
esmerilareu
esmerilaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
esmerilat
esmerilat
esmerilat
esmerilat
esmerilat
esmerilat
Condicional
esmerilaria
esmerilaries
esmerilaria
esmerilarÝem
esmerilarÝeu
esmerilarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
esmerilat
esmerilat
esmerilat
esmerilat
esmerilat
esmerilat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
esmerili
esmerilis
esmerili
esmerilem
esmerileu
esmerilin
Imperfet
esmerilÚs
esmerilessis
esmerilÚs
esmerilÚssim
esmerilÚssiu
esmerilessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
esmerilat
esmerilat
esmerilat
esmerilat
esmerilat
esmerilat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
esmerilat
esmerilat
esmerilat
esmerilat
esmerilat
esmerilat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
esmerila

esmerili
esmerilem
esmerileu
esmerilin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
esmerilant
Participi
esmerilat
esmerilada
esmerilats
esmerilades