Infinitiu

Verbs en catalÓ

Fent clic es mostra la segona conjugaciˇ
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
esdueixo
esdueixes
esdueix
esdu´m
esdu´u
esdueixen
Imperfet
esdu´a
esdu´es
esdu´a
esduÝem
esduÝeu
esdu´en
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
esdu´t
esdu´t
esdu´t
esdu´t
esdu´t
esdu´t
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
esdu´t
esdu´t
esdu´t
esdu´t
esdu´t
esdu´t
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
esduÝ
esdu´res
esduÝ
esduÝrem
esduÝreu
esdu´ren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
esdu´t
esdu´t
esdu´t
esdu´t
esdu´t
esdu´t
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
esduir
esduir
esduir
esduir
esduir
esduir
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
esdu´t
esdu´t
esdu´t
esdu´t
esdu´t
esdu´t
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
esduirÚ
esduirÓs
esduirÓ
esduirem
esduireu
esduiran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
esdu´t
esdu´t
esdu´t
esdu´t
esdu´t
esdu´t
Condicional
esduiria
esduiries
esduiria
esduirÝem
esduirÝeu
esduirien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
esdu´t
esdu´t
esdu´t
esdu´t
esdu´t
esdu´t

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
esdueixi
esdueixis
esdueixi
esdu´m
esdu´u
esdueixin
Imperfet
esduÝs
esdu´ssis
esduÝs
esduÝssim
esduÝssiu
esdu´ssin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
esdu´t
esdu´t
esdu´t
esdu´t
esdu´t
esdu´t
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
esdu´t
esdu´t
esdu´t
esdu´t
esdu´t
esdu´t

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
esdueix

esdueixi
esdu´m
esdu´u
esdueixin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
esduint
Participi
esdu´t
esdu´da
esdu´ts
esdu´des