Infinitiu

Verbs en catalÓ

Fent clic es mostra la segona conjugaciˇ
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
escullo
esculles
esculla
escullem
esculleu
escullen
Imperfet
escullava
escullaves
escullava
escullÓvem
escullÓveu
escullaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
escullat
escullat
escullat
escullat
escullat
escullat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
escullat
escullat
escullat
escullat
escullat
escullat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
escullÝ
escullares
escullÓ
escullÓrem
escullÓreu
escullaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
escullat
escullat
escullat
escullat
escullat
escullat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
escullar
escullar
escullar
escullar
escullar
escullar
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
escullat
escullat
escullat
escullat
escullat
escullat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
escullarÚ
escullarÓs
escullarÓ
escullarem
escullareu
escullaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
escullat
escullat
escullat
escullat
escullat
escullat
Condicional
escullaria
escullaries
escullaria
escullarÝem
escullarÝeu
escullarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
escullat
escullat
escullat
escullat
escullat
escullat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
esculli
escullis
esculli
escullem
esculleu
escullin
Imperfet
escullÚs
escullessis
escullÚs
escullÚssim
escullÚssiu
escullessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
escullat
escullat
escullat
escullat
escullat
escullat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
escullat
escullat
escullat
escullat
escullat
escullat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
esculla

esculli
escullem
esculleu
escullin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
escullant
Participi
escullat
escullada
escullats
escullades