Infinitiu

Verbs en catalÓ

Fent clic es mostra la segona conjugaciˇ
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
esculo
escules
escula
esculem
esculeu
esculen
Imperfet
esculava
esculaves
esculava
esculÓvem
esculÓveu
esculaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
esculat
esculat
esculat
esculat
esculat
esculat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
esculat
esculat
esculat
esculat
esculat
esculat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
esculÝ
esculares
esculÓ
esculÓrem
esculÓreu
escularen
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
esculat
esculat
esculat
esculat
esculat
esculat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
escular
escular
escular
escular
escular
escular
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
esculat
esculat
esculat
esculat
esculat
esculat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
escularÚ
escularÓs
escularÓ
escularem
esculareu
escularan
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
esculat
esculat
esculat
esculat
esculat
esculat
Condicional
escularia
escularies
escularia
escularÝem
escularÝeu
escularien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
esculat
esculat
esculat
esculat
esculat
esculat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
esculi
esculis
esculi
esculem
esculeu
esculin
Imperfet
esculÚs
esculessis
esculÚs
esculÚssim
esculÚssiu
esculessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
esculat
esculat
esculat
esculat
esculat
esculat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
esculat
esculat
esculat
esculat
esculat
esculat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
escula

esculi
esculem
esculeu
esculin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
esculant
Participi
esculat
esculada
esculats
esculades