Infinitiu

Verbs en catalÓ

Fent clic es mostra la segona conjugaciˇ
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
escolo
escoles
escola
escolem
escoleu
escolen
Imperfet
escolava
escolaves
escolava
escolÓvem
escolÓveu
escolaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
escolat
escolat
escolat
escolat
escolat
escolat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
escolat
escolat
escolat
escolat
escolat
escolat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
escolÝ
escolares
escolÓ
escolÓrem
escolÓreu
escolaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
escolat
escolat
escolat
escolat
escolat
escolat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
escolar
escolar
escolar
escolar
escolar
escolar
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
escolat
escolat
escolat
escolat
escolat
escolat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
escolarÚ
escolarÓs
escolarÓ
escolarem
escolareu
escolaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
escolat
escolat
escolat
escolat
escolat
escolat
Condicional
escolaria
escolaries
escolaria
escolarÝem
escolarÝeu
escolarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
escolat
escolat
escolat
escolat
escolat
escolat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
escoli
escolis
escoli
escolem
escoleu
escolin
Imperfet
escolÚs
escolessis
escolÚs
escolÚssim
escolÚssiu
escolessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
escolat
escolat
escolat
escolat
escolat
escolat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
escolat
escolat
escolat
escolat
escolat
escolat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
escola

escoli
escolem
escoleu
escolin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
escolant
Participi
escolat
escolada
escolats
escolades