Infinitiu

Verbs en catalÓ

Fent clic es mostra la segona conjugaciˇ
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
escello
escelles
escella
escellem
escelleu
escellen
Imperfet
escellava
escellaves
escellava
escellÓvem
escellÓveu
escellaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
escellat
escellat
escellat
escellat
escellat
escellat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
escellat
escellat
escellat
escellat
escellat
escellat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
escellÝ
escellares
escellÓ
escellÓrem
escellÓreu
escellaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
escellat
escellat
escellat
escellat
escellat
escellat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
escellar
escellar
escellar
escellar
escellar
escellar
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
escellat
escellat
escellat
escellat
escellat
escellat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
escellarÚ
escellarÓs
escellarÓ
escellarem
escellareu
escellaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
escellat
escellat
escellat
escellat
escellat
escellat
Condicional
escellaria
escellaries
escellaria
escellarÝem
escellarÝeu
escellarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
escellat
escellat
escellat
escellat
escellat
escellat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
escelli
escellis
escelli
escellem
escelleu
escellin
Imperfet
escellÚs
escellessis
escellÚs
escellÚssim
escellÚssiu
escellessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
escellat
escellat
escellat
escellat
escellat
escellat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
escellat
escellat
escellat
escellat
escellat
escellat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
escella

escelli
escellem
escelleu
escellin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
escellant
Participi
escellat
escellada
escellats
escellades