Infinitiu

Verbs en catalÓ

Fent clic es mostra la segona conjugaciˇ
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
escalo
escales
escala
escalem
escaleu
escalen
Imperfet
escalava
escalaves
escalava
escalÓvem
escalÓveu
escalaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
escalat
escalat
escalat
escalat
escalat
escalat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
escalat
escalat
escalat
escalat
escalat
escalat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
escalÝ
escalares
escalÓ
escalÓrem
escalÓreu
escalaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
escalat
escalat
escalat
escalat
escalat
escalat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
escalar
escalar
escalar
escalar
escalar
escalar
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
escalat
escalat
escalat
escalat
escalat
escalat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
escalarÚ
escalarÓs
escalarÓ
escalarem
escalareu
escalaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
escalat
escalat
escalat
escalat
escalat
escalat
Condicional
escalaria
escalaries
escalaria
escalarÝem
escalarÝeu
escalarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
escalat
escalat
escalat
escalat
escalat
escalat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
escali
escalis
escali
escalem
escaleu
escalin
Imperfet
escalÚs
escalessis
escalÚs
escalÚssim
escalÚssiu
escalessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
escalat
escalat
escalat
escalat
escalat
escalat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
escalat
escalat
escalat
escalat
escalat
escalat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
escala

escali
escalem
escaleu
escalin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
escalant
Participi
escalat
escalada
escalats
escalades