Infinitiu

Verbs en catalÓ

Fent clic es mostra la segona conjugaciˇ
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
esbraveeixo
esbraveeixes
esbraveeix
esbrave´m
esbrave´u
esbraveeixen
Imperfet
esbrave´a
esbrave´es
esbrave´a
esbraveÝem
esbraveÝeu
esbrave´en
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
esbrave´t
esbrave´t
esbrave´t
esbrave´t
esbrave´t
esbrave´t
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
esbrave´t
esbrave´t
esbrave´t
esbrave´t
esbrave´t
esbrave´t
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
esbraveÝ
esbrave´res
esbraveÝ
esbraveÝrem
esbraveÝreu
esbrave´ren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
esbrave´t
esbrave´t
esbrave´t
esbrave´t
esbrave´t
esbrave´t
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
esbraveir
esbraveir
esbraveir
esbraveir
esbraveir
esbraveir
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
esbrave´t
esbrave´t
esbrave´t
esbrave´t
esbrave´t
esbrave´t
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
esbraveirÚ
esbraveirÓs
esbraveirÓ
esbraveirem
esbraveireu
esbraveiran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
esbrave´t
esbrave´t
esbrave´t
esbrave´t
esbrave´t
esbrave´t
Condicional
esbraveiria
esbraveiries
esbraveiria
esbraveirÝem
esbraveirÝeu
esbraveirien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
esbrave´t
esbrave´t
esbrave´t
esbrave´t
esbrave´t
esbrave´t

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
esbraveeixi
esbraveeixis
esbraveeixi
esbrave´m
esbrave´u
esbraveeixin
Imperfet
esbraveÝs
esbrave´ssis
esbraveÝs
esbraveÝssim
esbraveÝssiu
esbrave´ssin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
esbrave´t
esbrave´t
esbrave´t
esbrave´t
esbrave´t
esbrave´t
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
esbrave´t
esbrave´t
esbrave´t
esbrave´t
esbrave´t
esbrave´t

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
esbraveeix

esbraveeixi
esbrave´m
esbrave´u
esbraveeixin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
esbraveint
Participi
esbrave´t
esbrave´da
esbrave´ts
esbrave´des