Infinitiu

Verbs en catalÓ

Fent clic es mostra la segona conjugaciˇ
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
esbalaeixo
esbalaeixes
esbalaeix
esbala´m
esbala´u
esbalaeixen
Imperfet
esbala´a
esbala´es
esbala´a
esbalaÝem
esbalaÝeu
esbala´en
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
esbala´t
esbala´t
esbala´t
esbala´t
esbala´t
esbala´t
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
esbala´t
esbala´t
esbala´t
esbala´t
esbala´t
esbala´t
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
esbalaÝ
esbala´res
esbalaÝ
esbalaÝrem
esbalaÝreu
esbala´ren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
esbala´t
esbala´t
esbala´t
esbala´t
esbala´t
esbala´t
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
esbalair
esbalair
esbalair
esbalair
esbalair
esbalair
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
esbala´t
esbala´t
esbala´t
esbala´t
esbala´t
esbala´t
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
esbalairÚ
esbalairÓs
esbalairÓ
esbalairem
esbalaireu
esbalairan
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
esbala´t
esbala´t
esbala´t
esbala´t
esbala´t
esbala´t
Condicional
esbalairia
esbalairies
esbalairia
esbalairÝem
esbalairÝeu
esbalairien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
esbala´t
esbala´t
esbala´t
esbala´t
esbala´t
esbala´t

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
esbalaeixi
esbalaeixis
esbalaeixi
esbala´m
esbala´u
esbalaeixin
Imperfet
esbalaÝs
esbala´ssis
esbalaÝs
esbalaÝssim
esbalaÝssiu
esbala´ssin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
esbala´t
esbala´t
esbala´t
esbala´t
esbala´t
esbala´t
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
esbala´t
esbala´t
esbala´t
esbala´t
esbala´t
esbala´t

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
esbalaeix

esbalaeixi
esbala´m
esbala´u
esbalaeixin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
esbalaint
Participi
esbala´t
esbala´da
esbala´ts
esbala´des