Infinitiu

Verbs en catalÓ

Fent clic es mostra la segona conjugaciˇ
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
erolo
eroles
erola
erolem
eroleu
erolen
Imperfet
erolava
erolaves
erolava
erolÓvem
erolÓveu
erolaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
erolat
erolat
erolat
erolat
erolat
erolat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
erolat
erolat
erolat
erolat
erolat
erolat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
erolÝ
erolares
erolÓ
erolÓrem
erolÓreu
erolaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
erolat
erolat
erolat
erolat
erolat
erolat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
erolar
erolar
erolar
erolar
erolar
erolar
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
erolat
erolat
erolat
erolat
erolat
erolat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
erolarÚ
erolarÓs
erolarÓ
erolarem
erolareu
erolaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
erolat
erolat
erolat
erolat
erolat
erolat
Condicional
erolaria
erolaries
erolaria
erolarÝem
erolarÝeu
erolarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
erolat
erolat
erolat
erolat
erolat
erolat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
eroli
erolis
eroli
erolem
eroleu
erolin
Imperfet
erolÚs
erolessis
erolÚs
erolÚssim
erolÚssiu
erolessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
erolat
erolat
erolat
erolat
erolat
erolat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
erolat
erolat
erolat
erolat
erolat
erolat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
erola

eroli
erolem
eroleu
erolin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
erolant
Participi
erolat
erolada
erolats
erolades