Infinitiu

Verbs en catalÓ

Fent clic es mostra la segona conjugaciˇ
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
erišono
erišones
erišona
erišonem
erišoneu
erišonen
Imperfet
erišonava
erišonaves
erišonava
erišonÓvem
erišonÓveu
erišonaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
erišonat
erišonat
erišonat
erišonat
erišonat
erišonat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
erišonat
erišonat
erišonat
erišonat
erišonat
erišonat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
erišonÝ
erišonares
erišonÓ
erišonÓrem
erišonÓreu
erišonaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
erišonat
erišonat
erišonat
erišonat
erišonat
erišonat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
erišonar
erišonar
erišonar
erišonar
erišonar
erišonar
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
erišonat
erišonat
erišonat
erišonat
erišonat
erišonat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
erišonarÚ
erišonarÓs
erišonarÓ
erišonarem
erišonareu
erišonaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
erišonat
erišonat
erišonat
erišonat
erišonat
erišonat
Condicional
erišonaria
erišonaries
erišonaria
erišonarÝem
erišonarÝeu
erišonarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
erišonat
erišonat
erišonat
erišonat
erišonat
erišonat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
erišoni
erišonis
erišoni
erišonem
erišoneu
erišonin
Imperfet
erišonÚs
erišonessis
erišonÚs
erišonÚssim
erišonÚssiu
erišonessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
erišonat
erišonat
erišonat
erišonat
erišonat
erišonat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
erišonat
erišonat
erišonat
erišonat
erišonat
erišonat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
erišona

erišoni
erišonem
erišoneu
erišonin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
erišonant
Participi
erišonat
erišonada
erišonats
erišonades