Infinitiu

Verbs en catalÓ

Fent clic es mostra la segona conjugaciˇ
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
erišo
erices
eriša
ericem
ericeu
ericen
Imperfet
erišava
erišaves
erišava
erišÓvem
erišÓveu
erišaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
erišat
erišat
erišat
erišat
erišat
erišat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
erišat
erišat
erišat
erišat
erišat
erišat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
ericÝ
erišares
erišÓ
erišÓrem
erišÓreu
erišaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
erišat
erišat
erišat
erišat
erišat
erišat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
erišar
erišar
erišar
erišar
erišar
erišar
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
erišat
erišat
erišat
erišat
erišat
erišat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
erišarÚ
erišarÓs
erišarÓ
erišarem
erišareu
erišaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
erišat
erišat
erišat
erišat
erišat
erišat
Condicional
erišaria
erišaries
erišaria
erišarÝem
erišarÝeu
erišarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
erišat
erišat
erišat
erišat
erišat
erišat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
erici
ericis
erici
ericem
ericeu
ericin
Imperfet
ericÚs
ericessis
ericÚs
ericÚssim
ericÚssiu
ericessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
erišat
erišat
erišat
erišat
erišat
erišat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
erišat
erišat
erišat
erišat
erišat
erišat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
eriša

erici
ericem
ericeu
ericin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
erišant
Participi
erišat
erišada
erišats
erišades