Infinitiu

Verbs en catalŕ

Fent clic es mostra la segona conjugació
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
ergotitzo
ergotitzes
ergotitza
ergotitzem
ergotitzeu
ergotitzen
Imperfet
ergotitzava
ergotitzaves
ergotitzava
ergotitzŕvem
ergotitzŕveu
ergotitzaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
ergotitzat
ergotitzat
ergotitzat
ergotitzat
ergotitzat
ergotitzat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
ergotitzat
ergotitzat
ergotitzat
ergotitzat
ergotitzat
ergotitzat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
ergotitzí
ergotitzares
ergotitzŕ
ergotitzŕrem
ergotitzŕreu
ergotitzaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
ergotitzat
ergotitzat
ergotitzat
ergotitzat
ergotitzat
ergotitzat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
ergotitzar
ergotitzar
ergotitzar
ergotitzar
ergotitzar
ergotitzar
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
ergotitzat
ergotitzat
ergotitzat
ergotitzat
ergotitzat
ergotitzat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
ergotitzaré
ergotitzarŕs
ergotitzarŕ
ergotitzarem
ergotitzareu
ergotitzaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
ergotitzat
ergotitzat
ergotitzat
ergotitzat
ergotitzat
ergotitzat
Condicional
ergotitzaria
ergotitzaries
ergotitzaria
ergotitzaríem
ergotitzaríeu
ergotitzarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
ergotitzat
ergotitzat
ergotitzat
ergotitzat
ergotitzat
ergotitzat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
ergotitzi
ergotitzis
ergotitzi
ergotitzem
ergotitzeu
ergotitzin
Imperfet
ergotitzés
ergotitzessis
ergotitzés
ergotitzéssim
ergotitzéssiu
ergotitzessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
ergotitzat
ergotitzat
ergotitzat
ergotitzat
ergotitzat
ergotitzat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
ergotitzat
ergotitzat
ergotitzat
ergotitzat
ergotitzat
ergotitzat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
ergotitza

ergotitzi
ergotitzem
ergotitzeu
ergotitzin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
ergotitzant
Participi
ergotitzat
ergotitzada
ergotitzats
ergotitzades