Infinitiu

Verbs en catalŕ

Fent clic es mostra la segona conjugació
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
envinyo
envinyes
envinya
envinyem
envinyeu
envinyen
Imperfet
envinyava
envinyaves
envinyava
envinyŕvem
envinyŕveu
envinyaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
envinyat
envinyat
envinyat
envinyat
envinyat
envinyat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
envinyat
envinyat
envinyat
envinyat
envinyat
envinyat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
envinyí
envinyares
envinyŕ
envinyŕrem
envinyŕreu
envinyaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
envinyat
envinyat
envinyat
envinyat
envinyat
envinyat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
envinyar
envinyar
envinyar
envinyar
envinyar
envinyar
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
envinyat
envinyat
envinyat
envinyat
envinyat
envinyat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
envinyaré
envinyarŕs
envinyarŕ
envinyarem
envinyareu
envinyaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
envinyat
envinyat
envinyat
envinyat
envinyat
envinyat
Condicional
envinyaria
envinyaries
envinyaria
envinyaríem
envinyaríeu
envinyarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
envinyat
envinyat
envinyat
envinyat
envinyat
envinyat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
envinyi
envinyis
envinyi
envinyem
envinyeu
envinyin
Imperfet
envinyés
envinyessis
envinyés
envinyéssim
envinyéssiu
envinyessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
envinyat
envinyat
envinyat
envinyat
envinyat
envinyat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
envinyat
envinyat
envinyat
envinyat
envinyat
envinyat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
envinya

envinyi
envinyem
envinyeu
envinyin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
envinyant
Participi
envinyat
envinyada
envinyats
envinyades