Infinitiu

Verbs en catalÓ

Fent clic es mostra la segona conjugaciˇ
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
envaeixo
envaeixes
envaeix
enva´m
enva´u
envaeixen
Imperfet
enva´a
enva´es
enva´a
envaÝem
envaÝeu
enva´en
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
enva´t
enva´t
enva´t
enva´t
enva´t
enva´t
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
enva´t
enva´t
enva´t
enva´t
enva´t
enva´t
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
envaÝ
enva´res
envaÝ
envaÝrem
envaÝreu
enva´ren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
enva´t
enva´t
enva´t
enva´t
enva´t
enva´t
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
envair
envair
envair
envair
envair
envair
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
enva´t
enva´t
enva´t
enva´t
enva´t
enva´t
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
envairÚ
envairÓs
envairÓ
envairem
envaireu
envairan
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
enva´t
enva´t
enva´t
enva´t
enva´t
enva´t
Condicional
envairia
envairies
envairia
envairÝem
envairÝeu
envairien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
enva´t
enva´t
enva´t
enva´t
enva´t
enva´t

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
envaeixi
envaeixis
envaeixi
enva´m
enva´u
envaeixin
Imperfet
envaÝs
enva´ssis
envaÝs
envaÝssim
envaÝssiu
enva´ssin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
enva´t
enva´t
enva´t
enva´t
enva´t
enva´t
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
enva´t
enva´t
enva´t
enva´t
enva´t
enva´t

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
envaeix

envaeixi
enva´m
enva´u
envaeixin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
envaint
Participi
enva´t
enva´da
enva´ts
enva´des