Infinitiu

Verbs en catalÓ

Fent clic es mostra la segona conjugaciˇ
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
entesto
entestes
entesta
entestem
entesteu
entesten
Imperfet
entestava
entestaves
entestava
entestÓvem
entestÓveu
entestaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
entestat
entestat
entestat
entestat
entestat
entestat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
entestat
entestat
entestat
entestat
entestat
entestat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
entestÝ
entestares
entestÓ
entestÓrem
entestÓreu
entestaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
entestat
entestat
entestat
entestat
entestat
entestat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
entestar
entestar
entestar
entestar
entestar
entestar
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
entestat
entestat
entestat
entestat
entestat
entestat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
entestarÚ
entestarÓs
entestarÓ
entestarem
entestareu
entestaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
entestat
entestat
entestat
entestat
entestat
entestat
Condicional
entestaria
entestaries
entestaria
entestarÝem
entestarÝeu
entestarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
entestat
entestat
entestat
entestat
entestat
entestat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
entesti
entestis
entesti
entestem
entesteu
entestin
Imperfet
entestÚs
entestessis
entestÚs
entestÚssim
entestÚssiu
entestessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
entestat
entestat
entestat
entestat
entestat
entestat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
entestat
entestat
entestat
entestat
entestat
entestat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
entesta

entesti
entestem
entesteu
entestin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
entestant
Participi
entestat
entestada
entestats
entestades