Infinitiu

Verbs en catalÓ

Fent clic es mostra la segona conjugaciˇ
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
entebeeixo
entebeeixes
entebeeix
entebe´m
entebe´u
entebeeixen
Imperfet
entebe´a
entebe´es
entebe´a
entebeÝem
entebeÝeu
entebe´en
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
entebe´t
entebe´t
entebe´t
entebe´t
entebe´t
entebe´t
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
entebe´t
entebe´t
entebe´t
entebe´t
entebe´t
entebe´t
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
entebeÝ
entebe´res
entebeÝ
entebeÝrem
entebeÝreu
entebe´ren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
entebe´t
entebe´t
entebe´t
entebe´t
entebe´t
entebe´t
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
entebeir
entebeir
entebeir
entebeir
entebeir
entebeir
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
entebe´t
entebe´t
entebe´t
entebe´t
entebe´t
entebe´t
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
entebeirÚ
entebeirÓs
entebeirÓ
entebeirem
entebeireu
entebeiran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
entebe´t
entebe´t
entebe´t
entebe´t
entebe´t
entebe´t
Condicional
entebeiria
entebeiries
entebeiria
entebeirÝem
entebeirÝeu
entebeirien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
entebe´t
entebe´t
entebe´t
entebe´t
entebe´t
entebe´t

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
entebeeixi
entebeeixis
entebeeixi
entebe´m
entebe´u
entebeeixin
Imperfet
entebeÝs
entebe´ssis
entebeÝs
entebeÝssim
entebeÝssiu
entebe´ssin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
entebe´t
entebe´t
entebe´t
entebe´t
entebe´t
entebe´t
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
entebe´t
entebe´t
entebe´t
entebe´t
entebe´t
entebe´t

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
entebeeix

entebeeixi
entebe´m
entebe´u
entebeeixin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
entebeint
Participi
entebe´t
entebe´da
entebe´ts
entebe´des