Infinitiu

Verbs en catalŕ

Fent clic es mostra la segona conjugació
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
ensutzeixo
ensutzeixes
ensutzeix
ensutzim
ensutziu
ensutzeixen
Imperfet
ensutzia
ensutzies
ensutzia
ensutzíem
ensutzíeu
ensutzien
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
ensutzit
ensutzit
ensutzit
ensutzit
ensutzit
ensutzit
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
ensutzit
ensutzit
ensutzit
ensutzit
ensutzit
ensutzit
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
ensutzí
ensutzires
ensutzí
ensutzírem
ensutzíreu
ensutziren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
ensutzit
ensutzit
ensutzit
ensutzit
ensutzit
ensutzit
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
ensutzir
ensutzir
ensutzir
ensutzir
ensutzir
ensutzir
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
ensutzit
ensutzit
ensutzit
ensutzit
ensutzit
ensutzit
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
ensutziré
ensutzirŕs
ensutzirŕ
ensutzirem
ensutzireu
ensutziran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
ensutzit
ensutzit
ensutzit
ensutzit
ensutzit
ensutzit
Condicional
ensutziria
ensutziries
ensutziria
ensutziríem
ensutziríeu
ensutzirien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
ensutzit
ensutzit
ensutzit
ensutzit
ensutzit
ensutzit

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
ensutzeixi
ensutzeixis
ensutzeixi
ensutzim
ensutziu
ensutzeixin
Imperfet
ensutzís
ensutzissis
ensutzís
ensutzíssim
ensutzíssiu
ensutzissin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
ensutzit
ensutzit
ensutzit
ensutzit
ensutzit
ensutzit
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
ensutzit
ensutzit
ensutzit
ensutzit
ensutzit
ensutzit

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
ensutzeix

ensutzeixi
ensutzim
ensutziu
ensutzeixin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
ensutzint
Participi
ensutzit
ensutzida
ensutzits
ensutzides