Infinitiu

Verbs en catalÓ

Fent clic es mostra la segona conjugaciˇ
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
ensutzeeixo
ensutzeeixes
ensutzeeix
ensutze´m
ensutze´u
ensutzeeixen
Imperfet
ensutze´a
ensutze´es
ensutze´a
ensutzeÝem
ensutzeÝeu
ensutze´en
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
ensutze´t
ensutze´t
ensutze´t
ensutze´t
ensutze´t
ensutze´t
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
ensutze´t
ensutze´t
ensutze´t
ensutze´t
ensutze´t
ensutze´t
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
ensutzeÝ
ensutze´res
ensutzeÝ
ensutzeÝrem
ensutzeÝreu
ensutze´ren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
ensutze´t
ensutze´t
ensutze´t
ensutze´t
ensutze´t
ensutze´t
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
ensutzeir
ensutzeir
ensutzeir
ensutzeir
ensutzeir
ensutzeir
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
ensutze´t
ensutze´t
ensutze´t
ensutze´t
ensutze´t
ensutze´t
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
ensutzeirÚ
ensutzeirÓs
ensutzeirÓ
ensutzeirem
ensutzeireu
ensutzeiran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
ensutze´t
ensutze´t
ensutze´t
ensutze´t
ensutze´t
ensutze´t
Condicional
ensutzeiria
ensutzeiries
ensutzeiria
ensutzeirÝem
ensutzeirÝeu
ensutzeirien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
ensutze´t
ensutze´t
ensutze´t
ensutze´t
ensutze´t
ensutze´t

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
ensutzeeixi
ensutzeeixis
ensutzeeixi
ensutze´m
ensutze´u
ensutzeeixin
Imperfet
ensutzeÝs
ensutze´ssis
ensutzeÝs
ensutzeÝssim
ensutzeÝssiu
ensutze´ssin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
ensutze´t
ensutze´t
ensutze´t
ensutze´t
ensutze´t
ensutze´t
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
ensutze´t
ensutze´t
ensutze´t
ensutze´t
ensutze´t
ensutze´t

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
ensutzeeix

ensutzeeixi
ensutze´m
ensutze´u
ensutzeeixin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
ensutzeint
Participi
ensutze´t
ensutze´da
ensutze´ts
ensutze´des