Infinitiu

Verbs en catalŕ

Fent clic es mostra la segona conjugació
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
ensutzo
ensutzes
ensutza
ensutzem
ensutzeu
ensutzen
Imperfet
ensutzava
ensutzaves
ensutzava
ensutzŕvem
ensutzŕveu
ensutzaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
ensutzat
ensutzat
ensutzat
ensutzat
ensutzat
ensutzat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
ensutzat
ensutzat
ensutzat
ensutzat
ensutzat
ensutzat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
ensutzí
ensutzares
ensutzŕ
ensutzŕrem
ensutzŕreu
ensutzaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
ensutzat
ensutzat
ensutzat
ensutzat
ensutzat
ensutzat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
ensutzar
ensutzar
ensutzar
ensutzar
ensutzar
ensutzar
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
ensutzat
ensutzat
ensutzat
ensutzat
ensutzat
ensutzat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
ensutzaré
ensutzarŕs
ensutzarŕ
ensutzarem
ensutzareu
ensutzaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
ensutzat
ensutzat
ensutzat
ensutzat
ensutzat
ensutzat
Condicional
ensutzaria
ensutzaries
ensutzaria
ensutzaríem
ensutzaríeu
ensutzarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
ensutzat
ensutzat
ensutzat
ensutzat
ensutzat
ensutzat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
ensutzi
ensutzis
ensutzi
ensutzem
ensutzeu
ensutzin
Imperfet
ensutzés
ensutzessis
ensutzés
ensutzéssim
ensutzéssiu
ensutzessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
ensutzat
ensutzat
ensutzat
ensutzat
ensutzat
ensutzat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
ensutzat
ensutzat
ensutzat
ensutzat
ensutzat
ensutzat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
ensutza

ensutzi
ensutzem
ensutzeu
ensutzin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
ensutzant
Participi
ensutzat
ensutzada
ensutzats
ensutzades