Infinitiu

Verbs en catalŕ

Fent clic es mostra la segona conjugació
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
ensonyo
ensonyes
ensonya
ensonyem
ensonyeu
ensonyen
Imperfet
ensonyava
ensonyaves
ensonyava
ensonyŕvem
ensonyŕveu
ensonyaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
ensonyat
ensonyat
ensonyat
ensonyat
ensonyat
ensonyat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
ensonyat
ensonyat
ensonyat
ensonyat
ensonyat
ensonyat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
ensonyí
ensonyares
ensonyŕ
ensonyŕrem
ensonyŕreu
ensonyaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
ensonyat
ensonyat
ensonyat
ensonyat
ensonyat
ensonyat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
ensonyar
ensonyar
ensonyar
ensonyar
ensonyar
ensonyar
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
ensonyat
ensonyat
ensonyat
ensonyat
ensonyat
ensonyat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
ensonyaré
ensonyarŕs
ensonyarŕ
ensonyarem
ensonyareu
ensonyaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
ensonyat
ensonyat
ensonyat
ensonyat
ensonyat
ensonyat
Condicional
ensonyaria
ensonyaries
ensonyaria
ensonyaríem
ensonyaríeu
ensonyarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
ensonyat
ensonyat
ensonyat
ensonyat
ensonyat
ensonyat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
ensonyi
ensonyis
ensonyi
ensonyem
ensonyeu
ensonyin
Imperfet
ensonyés
ensonyessis
ensonyés
ensonyéssim
ensonyéssiu
ensonyessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
ensonyat
ensonyat
ensonyat
ensonyat
ensonyat
ensonyat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
ensonyat
ensonyat
ensonyat
ensonyat
ensonyat
ensonyat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
ensonya

ensonyi
ensonyem
ensonyeu
ensonyin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
ensonyant
Participi
ensonyat
ensonyada
ensonyats
ensonyades