Infinitiu

Verbs en catalŕ

Fent clic es mostra la segona conjugació
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
ensenyo
ensenyes
ensenya
ensenyem
ensenyeu
ensenyen
Imperfet
ensenyava
ensenyaves
ensenyava
ensenyŕvem
ensenyŕveu
ensenyaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
ensenyat
ensenyat
ensenyat
ensenyat
ensenyat
ensenyat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
ensenyat
ensenyat
ensenyat
ensenyat
ensenyat
ensenyat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
ensenyí
ensenyares
ensenyŕ
ensenyŕrem
ensenyŕreu
ensenyaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
ensenyat
ensenyat
ensenyat
ensenyat
ensenyat
ensenyat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
ensenyar
ensenyar
ensenyar
ensenyar
ensenyar
ensenyar
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
ensenyat
ensenyat
ensenyat
ensenyat
ensenyat
ensenyat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
ensenyaré
ensenyarŕs
ensenyarŕ
ensenyarem
ensenyareu
ensenyaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
ensenyat
ensenyat
ensenyat
ensenyat
ensenyat
ensenyat
Condicional
ensenyaria
ensenyaries
ensenyaria
ensenyaríem
ensenyaríeu
ensenyarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
ensenyat
ensenyat
ensenyat
ensenyat
ensenyat
ensenyat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
ensenyi
ensenyis
ensenyi
ensenyem
ensenyeu
ensenyin
Imperfet
ensenyés
ensenyessis
ensenyés
ensenyéssim
ensenyéssiu
ensenyessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
ensenyat
ensenyat
ensenyat
ensenyat
ensenyat
ensenyat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
ensenyat
ensenyat
ensenyat
ensenyat
ensenyat
ensenyat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
ensenya

ensenyi
ensenyem
ensenyeu
ensenyin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
ensenyant
Participi
ensenyat
ensenyada
ensenyats
ensenyades