Infinitiu

Verbs en catalÓ

Fent clic es mostra la segona conjugaciˇ
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
ennigulo
ennigules
ennigula
ennigulem
enniguleu
ennigulen
Imperfet
ennigulava
ennigulaves
ennigulava
ennigulÓvem
ennigulÓveu
ennigulaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
ennigulat
ennigulat
ennigulat
ennigulat
ennigulat
ennigulat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
ennigulat
ennigulat
ennigulat
ennigulat
ennigulat
ennigulat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
ennigulÝ
ennigulares
ennigulÓ
ennigulÓrem
ennigulÓreu
ennigularen
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
ennigulat
ennigulat
ennigulat
ennigulat
ennigulat
ennigulat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
ennigular
ennigular
ennigular
ennigular
ennigular
ennigular
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
ennigulat
ennigulat
ennigulat
ennigulat
ennigulat
ennigulat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
ennigularÚ
ennigularÓs
ennigularÓ
ennigularem
ennigulareu
ennigularan
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
ennigulat
ennigulat
ennigulat
ennigulat
ennigulat
ennigulat
Condicional
ennigularia
ennigularies
ennigularia
ennigularÝem
ennigularÝeu
ennigularien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
ennigulat
ennigulat
ennigulat
ennigulat
ennigulat
ennigulat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
enniguli
ennigulis
enniguli
ennigulem
enniguleu
ennigulin
Imperfet
ennigulÚs
ennigulessis
ennigulÚs
ennigulÚssim
ennigulÚssiu
ennigulessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
ennigulat
ennigulat
ennigulat
ennigulat
ennigulat
ennigulat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
ennigulat
ennigulat
ennigulat
ennigulat
ennigulat
ennigulat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
ennigula

enniguli
ennigulem
enniguleu
ennigulin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
ennigulant
Participi
ennigulat
ennigulada
ennigulats
ennigulades